Srdce

Mužská síla v těhotenství

„Jsme těhotní“, prohlásil Maor Te Kaha.

„Jsme těhotní oba, nejen jeden z nás.“:)

Jsem moc vděčná, že jsme se s Te Kahou setkali. Jeho semináře jsem se účastnila podruhé a nyní s partnerem v těhotenství. Ač jsem byla velkou část požehnaného stavu velmi unavená, najednou jsem po tomhle setkání byla jako rybička. Alespoň na pár dní:) Konečně někdo, kdo vnímá duši miminka, nejen rozměry, další čísla a parametry. Ladí se na něj dříve, než mi sáhne na bříško, zpívá mu a já si užívám příjemnou každodenní masáž. Znovu jsem vnímala, co je to přirozenost být těhotná.

Když v člověku vzniká nový život je to podle mne slovy těžko předatelné. Ve chvíli, kdy se ten nový život začne hýbat, víte o tom ze začátku jen vy, nikdo kolem to nevidí. A může vám být zejména v prvních těhotenstvích líto, že to nemůžete s partnerem sdílet přímo.

Je mnoho rituálů z minulosti, jak si muži procházeli těhotenství se ženou. Bohužel na to dnes není moc času. Ale věřím, že je to důležité si ho udělat, co je větší zázrak, než že můžeme pozorovat vznik nového vesmíru, člověka.

Jedním z těch rituálů v našich krajích byla výroba kolébky. Přítel David se do toho pustil. Mohu říct, že tak, jak pro mě bylo mnoho fází těhotenství výzvou a požehnáním, tak stejně on to měl s kolébkou. Tvořil ji několik měsíců po večerech a mohla jsem pozorovat paralely s tím co prožívám já. Poslední dny už z toho byl celý vyřízený, že to snad nedodělá, že se to nedaří,… a najednou vznikla taková nádhera, při které se tajil dech.

Těhotenství je společný proces. Je nejen fyzický, ale i duchovní a energetický. Je to vnímání toho, co nás neskutečně přesahuje, síly, kterou málokdy jindy můžeme tak silně cítit. Proto je dar, když tímto procesem mohou partneři projít společně. Když si najdou svoje vlastní rituály. Tyto jsou inspirací, které jsem shledala za nesmírně silné a hluboké na své cestě.

Tak jak pravý maorský příběh o stvoření světa. Nejdříve bylo Te Kore, nicota. prázdno…. Z ní postupně vzniklo Tepo – tma…, do ní začaly probleskávat první paprsky slunce, vše se neskutečnou rychlostí začalo hýbat, byl to totální chaos až vznikl: Ti hei Mauriora – Tady je život! – Zrození!

Maoři jsou přírodní lidé z Nového Zélandu. Setkala jsem se s nimi při svých cestách i při studiu Tanců univerzálního míru. Velmi mě jejich srdečnost a opravdovost inspiruje a jsem tolik ráda, že se jejich přístupy šíří dál do světa.

Mnohdy by to ženy svému muži tolik rády předaly, ten pocit, tu sílu, tu moudrost, ale často fyzické uvědomění, že miminko přichází je až když se ukáže reálně na svět. Je mnoho tatínků, kteří s miminkem v bříšku mluví, povídají mu pohádky, hladí bříško,… ale taky je časté, že se s tím celé těhotenství nedokážou, obzvlášť u prvního miminka spojit.

Dalším rituálem může být třeba sběr bylin. Dobré bylinky na zavinutí dělohy jsou například maliník či kontryhel. Jaký je to dar, když je milý muž nasbírá budoucí mamince a ta to po splození miminka může popíjet.

Copyright © 2024 Qigong pro ženy. Vytvořil Tomáš Shejbal.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram