Srdce

Čínské byliny, koronavir a zdraví

Když se v Číně objevily zmínky o tomto onemocnění, začaly postupně na celém světě vycházet články popisující, že součástí léčby u mnoha pacientů byla i tradiční čínská medicína. Naši doktoři se propojili s čínskými a dostali informace, které bylinné směsi se na onemocnění dají použít. V současné době již byly čínské byliny úspěšně použity jako podpora léčby celé řady pacientů i v naší republice.  🙂

Jako u každé léčby nesmíme spoléhat na to, že bude všelékem. Jak praví přísloví : „Lékař léčí, příroda uzdravuje.“ Ať již používáme jakoukoliv léčbu, vždy závisí na stavu našeho organismu, životosprávě, klidovém režimu a dalších faktorech, jestli se úspěšně a rychle vyléčíme.

Koronavir a zdraví - jak na koronavriové onemocnění nahlíží čínská medicína?

Byliny, o kterých se níže zmiňuji, je možné mít doma preventivně, ať už pro sebe či někoho blízkého. Ve chvíli, když člověk ucítí, že na něj něco „leze“, nebo je už nemoc rozjetá, uvaří si konkrétní bylinnou směs. Vždy je to lepší konzultovat se svým terapeutem a nezapomínat ani na postupy klasické medicíny.

Jak vzniká a probíhá nemoc?

Ale pojďme nyní nahlédnout a lépe pochopit celý proces, jak vzniká a probíhá nemoc. Protože čím více o něčem neznámém víme, tím menší nám to nahání strach a můžeme se k tomu s patřičným respektem postavit.

Na fotografii vidíme, jak vypadá směs bylin používaná na podporu ozdravení organismu. Při infekčních chorobách se na každé stadium nemoci používají jiné léčivky. Ale před tím, než se podíváme, jak jednotlivá stadia probíhají a jak je možné při nich podpořit léčbu člověka, zdůrazněme bod léčby číslo nula, přirozené posilování imunity.  🙂   Imunitu můžeme chápat jako slupku kolem lidského těla, která člověka chrání. Když se tato slupka ztenčí a prolomí (což je ovlivněné naší péčí o ni), pak se v těle začnou projevovat různé obranné mechanismy.

Při léčbě tradiční čínskou medicínou je třeba přihlížet k podnebí, které odpovídá dané roční době. V létě byla bylinná léčba více chladící. Nyní je počasí chladné a často vlhké, při prvních příznacích nemoci se tedy užívají byliny, které více zahřívají.

Koronavir: stadia onemocnění a jejich léčení

1. Stadium – nemoc je povrchu těla

Postup léčby: zahřát povrch těla, rozproudit energii, posílit plíce, vyhnat vlhkost a chlad

Tento stav asi každý známe. Člověk může mít třesavku, trochu se potit, lehkou horečku třeba do 38 stupňů, rýmu, kašel. Vlhkost, která pronikne do těla, může způsobit průjem, bolesti zad a další příznaky.  Ani z pohledu západní medicíny se ještě nedoporučuje rázně snižovat horečky, protože tělo se snaží s nemocí vypořádat  s pomocí svojí obranyschopnosti. Podpoříme tedy tělo, aby ze sebe nemoc co nejdříve vypudilo. Bylinami zahřejeme povrch těla, ochráníme plíce, které mají největší tendenci k napadení, vypudíme chlad a vlhkost, a tak patogen z těla vyženeme. Pokud se objeví příznaky jako ztráta chuti či čichu, přidávají terapeuti bylinky na tzv. rozbití blokády krve. Energie se znovu rozproudí tam, kde byla kvůli nemoci pozastavená.

2. Stadium – patogen proniká více do hloubky

Postup léčby: snížit teplotu, léčit plíce a další příznaky

Když už patogen proniká více do hloubky, dostavují se příznaky, které čínská medicína nazývá Čtyři velké. 1.„velká“ horečka nad 38 stupňů, 2.„velké“ pocení, lidé se hodně potí, 3. mají „velkou“ žízeň a 4.„velký“ pulz, to znamená silný. Jak je známo, terapeuti čínské medicíny diagnostikují průběh onemocnění a jeho příčiny také z pulzu. U koronaviru je velmi časté postižení plic, člověk může mít kašel nebo špatně dýchat, dusit se, začít odkašlávat žluté hleny. Žlutá barva hlenu poukazuje na to, že je v plicích horkost, pokud je hlen bílý, tak škodlivina nemusí být ještě tolik v hloubce.  Zde se používají byliny, které razantně srážejí teplotu a léčí plíce, nebo ovlivňují další příznaky. Jsou 2 vzorové směsi, které tento stav léčí. Jedna je na začátek tohoto stadia, druhá na pokročilou fázi, kdy už člověk může mít horečku ve dne i v noci, zápal plic a další.

3. Stadium – vážný stav, dostavující se u pár procent nemocných

Postup léčby: nemocniční péče s asistovaným dýcháním

Tato fáze naštěstí postihne jen malé procento pacientů, ale i o ní je dobré vědět. Čínská medicína se může používat jako podpůrná metoda. Při použití dýchacích přístrojů je možné podávat byliny, které tělo podpoří v regeneraci, to se v naší zemí nepoužívá.

Hovořila jsem o tom s jednou lékařkou pracující na jednotce intenzivní péče s kovidovými pacienty a bylo zajímavé, že i u tohoto stadia je velmi důležitý psychický stav pacienta. Často je to faktor, který velmi přispívá k tomu, jestli se nemocný spíše uzdraví, důležitý je jeho optimismus, víra v léčbu, vnitřní klid.

Pokud rozumíte anglicky, na konci mého textu můžete najít odborný článek od čínské doktorky, která v nemocnici kombinovala postupy, jak západní léčby, tak čínské medicíny s velmi dobrými výsledky. Píše tam jak o rázném snížení vysokých horeček, tak o léčení plicní tkáně pomocí bylin a dalších léků, porovnání nejen RTG vyšetření, ale také vyšetření z jazyka.

4. Stadium – stadium rekonvalescence

Postup léčby: podpora znovu nabytí energie, doléčení

Když už nemoc odchází a měla náročný průběh, tak tělo bývá vysílené. Člověk může dokašlávat, nemít chuť k jídlu, nebo se mu zvedá žaludek, potí se. Zde se používají léčivky na podporu doléčení plic a sleziny. Ta je podle tradiční čínské medicíny často po dlouhodobých onemocněních oslabena, což může způsobovat již zmíněnou únavu a další příznaky, proto je dobré ji podpořit nejen bylinami, ale také kvalitní vyživující stravou.

Tímto jsme si tedy shrnuli postup léčby tradiční čínskou medicínou, i to, jakou cestou nemoc do těla proniká. Nechť je nám to inspirací, abychom si mohli vybrat z různých možností a měli jsme širší přehled. 🙂

Můj pohled na nemoc

Na závěr bych ráda zmínila svůj pohled na nemoc. Každý z nás v životě někam směřuje. Když nasloucháme impulzům uvnitř sebe, chtěli bychom žít takový život, který nás naplňuje, těší. I když to často přináší mnoho překážek a úskalí. Vždy je dobré nakládat citlivě se svojí energií, starat se o sebe, kvalitně se vyživovat nejen jídlem, ale i dobrou společností, prací, tím, co děláme s radostí. Nemoc z mého úhlu pohledu přichází, když je náš život v nerovnováze, když si například potřebujeme odpočinout, ale nejsme schopni si to sami dopřát. Vír života je často tak divoký, že si nedovolíme zastavit se. Horečka z mé zkušenosti může pomoc člověku spálit to, co jeho podvědomí nezvládlo zpracovat. Proto je dobré naučit se relaxační techniky nebo dělat činnosti, které nám pomáhají odpočinout si.

Když už nemoc přichází, můžeme vzít zodpovědnost do svých rukou a ptát se, kde je v mém životě nerovnováha? Co bych mohl změnit, aby byl můj život naplněný, abych se nemusel tolik honit, aby mě nemuselo nic násilím brzdit. Vzít si dovolenou ve chvíli, když jsem vyčerpaný a vím, že když to neudělám, tak tělo nebude mít sílu bránit se zevním patogenům.

Ať se nám dobře daří, ať už v životě svítí slunce nebo prší. Opravdové štěstí je uvnitř nás. 🙂

Klidné dny vám přeji

Petu Arcimovičová


Další zajímavou informací je možnost léčby koronavirové infekce pomocí homeopatie. Věnuje se jí MUDr. Petr Gajdoš a má za sebou jak z první, tak druhé vlny mnoho zkušeností. Informace o možnostech jeho léčby, najdete zde: https://global-impact.cz/

Odkaz na odborný článek od doktorky čínské a západní medicíny, které léčila své pacienty s onemocněním Covid-19, zápalem plic a dalšími komplikacemi v čínské nemocnici najdete zde.

Další zajímavý tip je použití biorezonanční léčby, zařízení jménem Zapper, který používají moji kamarádi i na léčbu koronaviru.

Copyright © 2024 Qigong pro ženy. Vytvořil Tomáš Shejbal.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram